Stanovnici Staphorsta nemaju televizor, psovati im je zabranjeno, a žene ne nose hlače. Stanovnici Staphorsta ne žive u nekoj zabiti Afganistana, nego u srcu Evrope, nedaleko od Amsterdama, od čijih su živopisnih ulica i četvrti punih provoda i poroka udaljeni manje od dva sata vožnje.
Staphorst je grad sa 16.000 stanovnika, uglavnom tradicionalnih kalvinista, koji u potpunosti poštuju načela Johna Calvina, protestantskoga teologa i reformista rođenog prije 500 godina.
U skladu sa kalvinističkim načelom da se Boga može slaviti samo radom, a lijenost je najveći grijeh, stanovnici Staphorsta i danas žive skromno kao i njihovi preci prije nekoliko stotina godina. Više od 80 posto njih nema televizor jer ne žele da vanjski hedonistički svijet remeti njihove živote.
Nedjeljom se dvaput okupljaju u crkvi. U gradu tada ne vozi javni prevoz, a dućani su zatvoreni.
Turistima koji Staphorst obilaze zbog živopisnih stanovnika i načina života, koji se mnogim strancima čini poput srednjovjekovnog, također se savjetuje da ne dolaze nedjeljom jer je tada sve zatvoreno.
Eutanazija, abortus i istospolni brakovi, koje je Holandija prva u svijetu legalizovala, u Staphorstu su tabu-teme. Na posljednjim opštinskim izborima pobijedila je Kršćanska stranka, koja ženama zabranjuje da obnašaju javne, političke dužnosti.
"Ljudi se ovdje vide kao pravi nasljednici Johna Calvina. Ostatak svijeta uglavnom smatraju bezbožnim. Možda se nekima čini da živimo u srednjem vijeku. Tolerantni smo prema onima koji se razlikuju od nas i jako smo povezana zajednica, što život čini ugodnijim", izjavio je 82-godišnji Jan de Wolde.
Među mladima ima i onih poput 19-godišnjega Vica van Vuurena, koji je izjavio kako jedva čeka da se odseli jer smatra da je način života njegovih sugrađana previše strog. S druge strane, gradski oci tvrde da oni koji odu brzo budu nadomješteni novim stanovnicima jer ima puno onih koji žele svoje porodice podizati u sigurnom ozračju kakvo veliki gradovi ne nude.
Staphorst Holandija grad bez televizora
brankofr, Monday, September 14, 2009
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
Comments :
Post a Comment